Filtrowanie

BMS - moduły ładowania

BMS

Moduły BMS (battery managment system) zostały stworzone aby sprawować kontrolę nad ładowaniem i rozładowywaniem ogniw prądowych różnych typów. Najpopularniejsze typy ogniw to Li-Ion czyli litowo jonowe, Li-Po - litowo polimerowe i LiFePO4 czyli litowo żelazowo fosforanowe. Ze względu, że każdy typ posiada inne wartości napięcia do jakich może się ładować i rozładować należy dobierać pod nie modele BMS-ów.

BMSy na co zwrócić uwagę?

Przy zakupie BMSa należy zwrócić uwagę do jakiej ilości ogniw został przeznaczony. Typy oznaczamy przykładowo jako BMS 4S albo BMS 3S odpowiadające odpowiednio 4 i 3 ogniwom połączonym ze sobą szeregowo co sprawia że ich napięcia się sumują. Aby zwiększyć pojemność i wydajność prądową takiego pakietu należy dołączyć następne ogniwa równolegle.

Następna rzecz na jaką należy zwrócić uwagę to maksymalny prąd jaki może pobrać urządzenie podłączone do BMS. Powinniśmy zawsze kupić moduł BMS z większą wydajnością prądową niż ta, którą potrzebujemy aby nie doprowadzić do nadmiernego przegrzewania i uszkodzenia modułu, a w przypadku przekroczenia dopuszczalnego natężenia jego spalenia.

Sprawdź też czy moduł posiada wyprowadzenia wspólnego portu ładowania i rozładowywania czy może są oddzielne. Od tego będzie zależało czy ładowarka do naszych ogniw będzie podpinana w miejsce przewodów, którymi następuje rozładowywanie ogniw czy posiada osobne przewody do podpinania źródła ładowania.

Balansowanie celi - czy BMS posiada wbudowany balanser?

Większość modułów BMS posiada możliwość balansowania pojedyńczych celi ładowanych pakietów ale trzeba otwarcie powiedzieć, że często prąd balansowania jest bardzo mały i proces ten nie zawsze jest wydajny. Dlatego nie zaszkodzi dołożenie dodatkowego balansera sprawującego kontrolę nad równym ładowaniem ogniw.

WAŻNE! Należy mieć na uwadze, że budując pakiet akumulatorków należy zadbać aby miały jednakowe napięcia zanim podłączymy je za sobą, a następnie do zakupionego modułu BMS!